Bruksizm — co to jest?

bruksizm

Męczy Cię zgrzytanie zębami w nocy? Skorzystaj z pomocy dr Szczepańskiej w Akademii Medycyny Estetycznej Rzeszów Mielec.

Bruksizm to inaczej patologiczne zgrzytanie zębami, najczęściej objawiające się w nocy.

Jest to choroba, w której na wskutek wzmożonego stresu pacjent podświadomie zaciska zęby podczas snu oraz czasem w ciągu dnia. Dotyka ona wiele osób i wpływa negatywnie na cały organizm, a nieleczona, prowadzi do poważnych powikłań i dlatego nie należy ignorować jej objawów. Często pierwszą osobą, która potrafi ją rozpoznać to stomatolog, który dostrzega nieprawidłowo starte powierzchnie zębów.
Często zwraca na to uwagę partner życiowy, który słyszy odgłosy zgrzytania zębami podczas snu chorego. W późniejszych fazach choroby mogą pojawiać się bóle głowy i odgłosy przeskakiwania żuchwy w czasie żucia. Przerost mięśni żwaczy prowadzi do zmiany proporcji głowy – twarz staje się bardziej masywna w swojej dolnej części.

Jedną z proponowanych metod terapii jest zastosowanie botoksu. Zabieg polega na podaniu toksyny botulinowej w formie iniekcji do mięśnia żwacza, który stopniowo przestaje reagować na sygnały zmuszające go do częstego działania. Dzięki temu zmniejsza się również jego objętość, a proporcje twarzy ulegają poprawie. Zabieg wystarcza na 6–12 miesięcy.

Umów się na wizytę
Wybierz dogodną dla siebie formę kontaktu.