Ostrzykiwanie twarzy botoksem czy też modelowanie ust z wykorzystaniem wymienionego preparatu to coraz bardziej popularne zabiegi. Botoks wygładza zmarszczki, daje efekt odmłodzenia, a także radzi sobie z nadpotliwością oraz schorzeniami polegającymi na nadmiernym kurczeniu mięśni np. bruksizmem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nazwa Botox to marka preparatu, a nie wstrzykiwanej substancji. Poniżej znajdziecie więcej ciekawostek na temat botoksu. Zachęcamy do lektury!
Kilka słów o nazwie botox
Na początku preparat Botox stosowany był w medycynie, a wymieniona nazwa stała się używanym w języku potocznym określeniem zabiegu. O analogicznej sytuacji możemy mówić w przypadku pampersów. Nazwa pampersy obecnie określe wszystkie rodzaje pieluszek jednorazowych, bez względu na nazwę firmy, która je produkuje. Sytuacja wygląda tak samo w przypadku butów sportowych, czyli adidasów. Praktycznie każdy ma w domu parę takich butów, a przecież niekoniecznie są one marki Adidas.
Przejdźmy jednak do szczegółów. Odnośnie do powszechnie stosowanego botoksu, najistotniejszą kwestią jest aktywna substancja podawana podczas zabiegu, czyli toksyna botulinowa. Botulina zawarta jest w preparatach Botox oraz Azzalure ‒ tym właśnie sposobem zabieg określany mianem „botoks” może być przeprowadzony przy użyciu różnych produktów.
Botoks czy botox
Kolejną z zagwostek są dwie możliwości zapisu, a mianowicie botoks i botox ‒ która z nich jest poprawna? Już wyjaśniamy! Botoks to spolszczona wersja nazwy botox. Tak więc obie wersje są uznawane za poprawne i możemy używać ich zamiennie.
Botoks – co to jest?
Botox, w spolszczonej wersji botoks, to nazwa handlowa preparatu bazującego na toksynie botulinowej typu A. Wspomniana bardzo silna toksyna produkowana przez bakterie jadu kiełbasianego. Trzeba też zaznaczyć, że botoks jest trucizną, jednak podany w niewielkich ilościach i oczywiście przez osobę o odpowiednich kompetencjach ma dobroczynne działanie.
Omawiana substancja znajduje zastosowanie w medycynie estetycznej. Zabiegi z wykorzystaniem botoksu umożliwiają:
- wygładzenie zmarszczek, a co za tym idzie, nadanie twarzy młodszego wyglądu
- uniesienie kącika ust
- modelowanie twarzy
- leczenie nadpotliwości
- modelowanie ust
Jak często robić botoks?
Botoks jest substancją, która z czasem ulega rozkładowi. Z tego powodu efekty uzyskane dzięki zabiegowi botoksu nie są długotrwałe. Należy powtórzyć kurację botoksem, gdy jego działanie przestanie być odczuwalne, ale nie częściej niż przed upływem 3 miesięcy. Od czego zależy czas działania botoksu?
- indywidualnych predyspozycji
- poziomu ekspresji mimicznej
- ilości przeprowadzonych zabiegów (z każdym kolejnym efekt utrzymuje się dłużej).
Częstotliwość zabiegów najlepiej skonsultować z lekarzem medycyny estetycznej.
Podsumowanie
Botoks, bądź jak niektórzy wolą botox, to nazwa handlowa preparatu na bazie toksyny botulinowej typu A. Zabiegi z wykorzystaniem wspomnianej substancji są coraz bardziej doceniane w medycynie estetycznej, umożliwiają między innymi modelowanie ust czy usunięcie zmarszczek. Pamiętajmy jednak, aby na zabieg z wykorzystaniem botoksu, jak i na każdy inny, udać się do specjalistycznej kliniki.