Jak długo kwas hialuronowy utrzymuje się w skórze i od czego to zależy?

Kwas hialuronowy

Wiele naszych pacjentek, jak i pacjentów, zastanawia się, jak długo widoczne są efekty ostrzykiwania kwasem hialuronowym. Wątpliwości budzi również to, jakie kwestie mogą wydłużyć bądź przeciwnie, skrócić czas utrzymywania się efektów. Dziś odpowiemy na wszystkie zagwostki.

Ostrzykiwanie twarzy botoksem a czas utrzymywania się efektów 

Efekt ostrzykiwania kwasem hialuronowym widoczny jest niemal od razu. A jak długo utrzymują się efekty zabiegu? Uzależnione jest to od kilku czynników, które z nich są najistotniejsze? 

Po pierwsze należy zwrócić uwagę na fakt, że organizm człowieka jest bardzo skomplikowaną i złożoną maszyną, a na jego prawidłowe funkcjonowanie wpływają procesy chemiczne, które bezustannie toczą się wewnątrz ciała, jak również sama zdolność reagowania na bodźce z zewnątrz, na które  każdy z nas jest narażony niemal przez cały czas. Wszystkie wymienione powyżej kwestie mają wpływ na czas utrzymywania się kwasu hialuronowego w skórze.

Kwas hialuronowy ‒ jak długo utrzymują się efekty? 

Czas utrzymywania się efektów różni się w zależności od konkretnego przypadku. Wiele zależy  tutaj od obecności hialuronidazy w skórze, która jest enzymem odpowiadającym za trawienie kwasu hialuronowego ‒ im więcej hialuronidazy, tym efekty będą krócej widoczne. Inne czynniki wpływające na czas utrzymywania się efektów to: 

  • rodzaj i gęstość kwasu, który został podany
  • ogólna kondycja organizmu
  • styl życia 
  • intensywność ekspozycji skóry na promienie słoneczne
  • powierzchnia zabiegowa ‒ preparaty podane głębiej, w okolicach nieruchomych struktur mogą utrzymywać się dłużej

Rodzaje kwasu hialuronowego

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kwasu hialuronowego. Pierwszym jest tak zwany nieusieciowany kwas hialuronowy, który podaje się zwykle w celu nawilżenia skóry. Czas utrzymywania się takiego preparatu w skórze jest dużo krótszy niż utrzymywanie się usieciowanego kwasu hialuronowego, który stosuje się jako wypełniacz. 

Podsumowanie 

Czas utrzymywania się kwasu hialuronowego w skórze zależy od bardzo wielu czynników, między innymi od rodzaju wstrzykiwanego kwasu, stylu życia, kondycji organizmu czy obecności hialuronidazy w skórze ‒ przed zabiegiem warto wszystko dokładnie omówić z lekarzem. Pamiętajmy też by na taki zabieg udać się specjalisty o odpowiednich kompetencjach i umiejętnościach ‒ wtedy zyskamy pewność, że zabieg przeprowadzony zostanie z największą precyzją i troską o bezpieczeństwo ‒ efekty tak przeprowadzonego zabiegu z pewnością będą zadowalające i utrzymają się przez długi czas.

Umów się na wizytę
Wybierz dogodną dla siebie formę kontaktu.