Piękno zapisane w genach

Piękno w genach

Okazuje się, że od naszych cech genetycznych zależy zdolność skóry do odbudowy i regeneracji oraz skłonność do szybszego lub wolniejszego starzenia się. Ta teoria tłumaczyłaby fakt, że u niektórych osób zmarszczki pojawiają się znacznie wcześniej niż u innych.

Jak i kiedy zestarzeje się nasz organizm?

Obecnie możliwe jest wykonanie specjalistycznych badań genetycznych. Dzięki nim możemy dowiedzieć się np. jak skomponować dietę aby była najlepiej dobrana dla naszego organizmu albo do jakiego rodzaju sportu nasze ciało jest przystosowane w najlepszym stopniu. Badania te dostarczają nam też informacji, w jaki sposób starzeje się nasza skóra oraz jakich składników szczególnie potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

Jak wykorzystać tą wiedzę w praktyce?

Kiedy dowiemy się już dokładnie w jaki sposób przebiega w naszym ciele metabolizm witaminy A, C i B6 – a są to składniki mające ogromny wpływ na kondycję skóry, można odpowiednio skomponować dietę tak, aby dostarczyć organizmowi dokładnie tego czego potrzebuje. Badania genetyczne to prawdziwa rewolucja nie tylko w dziedzinie dietetyki ale też kosmetologii. Istnieją bowiem już tak zwane genokosmetyki, które zostały stworzone specjalnie dla konkretnych problemów skórnych. Co więcej, jeśli poznamy swój genetyczny profil możemy nie tylko tak dobrać dietę i kosmetyki, aby zaspokoić aktualne potrzeby organizmu ale również możemy zapobiegać problemom, które pojawią się w przyszłości – a pojawią się, ponieważ są uwarunkowane genetycznie.

Spowolnienie starzenia 

Dzięki badaniom genetycznym możemy zyskać wiedzę na co zwrócić uwagę w codziennym dbaniu o ciało. Niezależnie od wyniku, warto podjąć uniwersalne działania, które spowolnią procesy starzenia:

  • zdrowa dieta, bogata w kwasy tłuszczowe omega‑3 oraz witaminy i minerały
  • duża ilość wody każdego dnia 
  • regularna aktywność fizyczna
  • unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce i stosowanie filtrów przeciwsłonecznych przez cały rok (także zimą!)
  • unikanie używek (alkoholu, papierosów, napojów energetycznych)
  • zadbanie o work-life balance 
  • używanie kosmetyków dobranych do potrzeb skóry 

Jest wiele sposobów na dłuższe zachowanie młodości, ale to nauka pomoże nam wskazać te, które będą najefektywniejsze. Badania genetyczne profilują potrzeby skóry i organizmu. Prawda, że nauka jest niezwykle ciekawa? Korzystajmy z jej osiągnięć. Oczywiście, całkowite zahamowanie procesu starzenia nie jest możliwe, ale można znacznie je spowolnić i cieszyć się gładką, młodą skórą przez długi czas. 

Zapraszamy do zabiegów Akademii Medycyny Estetycznej dr Szczepańska.

Umów się na wizytę
Wybierz dogodną dla siebie formę kontaktu.